Sayfa 3 Toplam 15 Sayfadan BirinciBirinci 1234513 ... SonuncuSonuncu
Toplam 104 adet sonuctan sayfa basi 15 ile 21 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Druars YATIRIM notları

Status
    Druars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    TEMEL ANALİST
    Adı geçen
    26 Mesaj
    Bana İkili konuşmalarda en sık sorulan soru menfaatin ne? Neden yardım ediyorsun?

Bu soru Baksoy abiyede soruldu. Cevap olarak

''Beni dinleyen birileri mutlaka çıkar..Merak etmeyin..Hiçbir menfaat gütmeden bu kadar zahmeti çekiyorum..Bir menfaatim var:DUA alıyorum..! O da bana yeter..''

2. Teşekkür etti.

Status
    TEMEL ANALİST
    Adı geçen
    26 Mesaj
    Alıntı Druars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana İkili konuşmalarda en sık sorulan soru menfaatin ne? Neden yardım ediyorsun?

Bu soru Baksoy abiyede soruldu. Cevap olarak

''Beni dinleyen birileri mutlaka çıkar..Merak etmeyin..Hiçbir menfaat gütmeden bu kadar zahmeti çekiyorum..Bir menfaatim var:DUA alıyorum..! O da bana yeter..''
    Aşırı tevazu enaniyettendir. Anlattıklarımı kibir olarak anlamayın. Borsada yatırım ile ilgili binlerce saat okuma, düşünme ve uygulama fırsatım oldu.

Borsacıyım, temel analistim, uzun vadeciyim diyenlerin maalesef bilgi birikimleri yok.

Usta, hoca, bu işi biliyor dediğimiz bir çok insan maalesef boşlar.

Sizleri detayda boğmak niyetinde değilim. Asıl amacım kaybedenlerin bir kısmını dahi olsa kurtarabilmek.

Borsada başarıya götüren onlarca sistem yöntem vs anlatılabilir. Anlattığım doğrular kesinlikle kazanmak için geçerli tek yöntem olmadığı gibi en iyi ya da en çok kazandıran yöntemde değildir. Ama başarı miktarı ve uygulanabilirliği en yüksek yöntemdir.

Bazı yatırımcılar teorik yüklüdürler. Bazı yatırımcılar ise pratik yüklüdürler. Ama hem pratik hem de teorik bilgisi olan yatırımcı çok azdır. Ve de bunları anlayabileceğiniz tarzda anlatabilenler ise bir elin parmağını maalesef geçmezler. (Misal Baksoy, Peter Lych, Buffett gibi)

Sizlere borsa yatırımı ile ilgili paylaşımlarda bulunmaya çalışıcağım ilk etapta bu işin uzmanlarının sözlerini paylaşıcağım vakit olursa bunları beraberce acabiliriz. Sağlıcakla kalın
    Konu Druars tarafından (20.Aralık.2015 Saat 15:28 ) değiştirilmiştir.

Status
    TEMEL ANALİST
    Adı geçen
    26 Mesaj

Tecrübe-PETER LYNCH

Peter Lynch borsada tek başına kitabının yazarı ve başarılı bir fon yöneticisidir. Yılların birikimi ile mükemmel hisseleri seçme, yatırım yapma ve borsanın işleyisi ile ilgili çok güzel öğretici paylaşımları var. Açılışı ounla yapalım...

Ben hızlı büyüyen şirketlerin hisselerini kazançlar arttığı ve yayılma sürdü sürece elimde tutarım.. Sağlam bir hissenin fiyatı düşerse elimdekini arttırırım.
    NE ZAMAN SATMALI?
    İlgilendiğim kurumu direkt etkileyen bir olay olmamışşsa dış olaylara kulak asmam.
    Ağır-Orta tempolulularda %30-50 karı görünce artış getirecek bir beklenti yoksa satarım. F/K oranı çok çıkarsa satar ileride tekrar satın almak ya da yerine başkasını almaya bakarım.Sektör ortalamasına göre yüksek F/K oranı. Şirketin büyüme hızı düşmeye başladıysa. Hızlı büyüyenleri 3. Aşama yani büyüme hızı sınırlanmadan satabilmek önemlidir.

BU KADAR INDIKTEN SONRA DAHA FAZLA INMEZ
    Polaroid 140 dan düşerek 14 e düştü ve bu arada yatırımcılar bu kadar saygın bir kuruluş bu kadar düşmez dediler. 100 olunca 90 olunca 50 olunca vs.

BIR HISSENIN INEBILECEĞI EN DUSUK FIYAT ONCEDEN BELLIDIR
    Belli olmaz. Düşerken ortalama düşürülmez. En dipe gelince genellikle 1-2 yıl dar banda iner-çıkar.

BU KADAR ÇIKTIKTAN SONRA DAHA FAZLA CIKMA
    Z
    Ben her hisseden %100 kazanınca satsaydım bu başarıyı yakalayamazdım.
    Bir hisse bilançosu sağlam, kazançları arttığı sürece çıkabileceği yerin sınırı olmayabilir. Ben hangi hissenin 5-10 kat artacağını anlayamadım

HER INISIN BIR ÇIKISI VARDIR
    Bazı alanlardaki hisseler düşer ve kalırlar.

HISSE TEKRAR ON DOLARA ÇIKAR ÇIKMAZ SAT
    Kuruluşa daha fazla hisse senedi almak için güvenmiyorsam satarım.
    Sırf değeri gerçek değerinin biraz üstüne çıktı diye büyüyen bir şirketin hissesini satmak zarar getiri.
    Bir hissenin durumu iyiye gidiyorsa hisse sayınızı arttırın kötüye gidiyorsa azaltın.
    Konu Druars tarafından (30.Aralık.2015 Saat 12:24 ) değiştirilmiştir. Sebep: TECRÜBE-PETER LYNCH

Status
    TEMEL ANALİST
    Adı geçen
    26 Mesaj

Tecrübe-BAKSOY 1

Baksoy abi on yıllarca borsada işlem yapan ve borsa damından bir kaç kez düşen bir abimizdir. Tecrübelerini, hatalarından çıkardığı dersleri bizlere özlü sözlerle anlatmıştır. Onun yazılarını, forum sayfasını tweeterda paylaştım ama okunmadığını farkediyorum ve kıymetini hala anlayamadığınızı. Sizlere hizla yazılarını grublanmış şekliyle paylaşıyorum.
    Not: Paylaşımdaki şirketlerlerle ilgili kısa açıklama... Brisa bedelsiz öncesi dönemde elindeydi. Bedelsizle ucuk fıyatlara çıkınca Baksoy abi oradan vedalaştı...
    Kozaa, Trgyo kendine has ölçülere uymadığından almadı ama temellerinin iyi olduğunu belirtmişti lakin Kozaa siyasi sıkıntısı, Trgyo döviz borç sıkıntısını ederde ciddi değişikliklere neden olmuştur.
    Siz bu tecrübelerden ders çıkarmaya çalışın. Kolay gelsin.
    Konu Druars tarafından (30.Aralık.2015 Saat 12:27 ) değiştirilmiştir.

Status
    TEMEL ANALİST
    Adı geçen
    26 Mesaj

Tecrübe-BAKSOY

BAKSOY abiden...
    Beni dinleyen birileri mutlaka çıkar..Merak etmeyin..Hiçbir menfaat gütmeden bu kadar zahmeti çekiyorum..Bir menfaatim var:DUA alıyorum..! O da bana yeter..
    BALIK NASIL TUTULUR..?! ..
    Ben size sadece şunları söyliyeyim..Her zaman da üstüne basa basa söylüyorum..
    1-Mutlaka,ama mutlaka, sürekli ve yüksek kar açıklayan firmalara yatırım yapın,
    2-Mal, alırken kazanılır..! Yatırım yapacağınız firmanın uygun alım aralığını,sabırla bekleyin,
    3-Dedi-kodularla,tüyolarla...hareket etmeyin,
    4-Zarar eden firmaların, daha da kötüye gitmeyeceğini, kimse garanti edemez..Onlardan uzak durun,
    5-Sık sık bedelli sermaye artırımı yapan ve yine de zarar eden firmalardan bir numara olmaz,bunu unutmayın..
    6-Firma yöneticilerinin işinin ehli mi,değil mi, olduğunu ,mümkün olduğunca araştırın..Herkesle ortak olunmaz
    7-Kısa vadeli yatırım olmaz..Sürekli al-sat yapmakla bir arpa boyu bile yol gidilmez..Bunu kafanıza koyun..
    8-Sürekli nakit temettü veren firmaları araştırın,onlardan vazgeçmeyin..
    Rastgele, yatırım yaptığını sanarak,bugün alıp, yarın satarak kazanacağını sanmak, yatırım değildir.. Bu şekilde davranmak, sadece kumar oynamaktır.
    Konu Druars tarafından (30.Aralık.2015 Saat 12:28 ) değiştirilmiştir. Sebep: Tecrübe-BAKSOY 2

Status
    TEMEL ANALİST
    Adı geçen
    26 Mesaj
    BAKSOY abiden
    ***Yatırım; ihtiyaç fazlası para ile olur..
    * Benim yazılarım,uzun vadeli yatırımcılar içindir..TRGYO alacaksanız sabırlı olacaksınız..Borsa,sabırsızları dişlileri arasında yok eder..! Bu sözümü sakın unutmayın ve ihtiyacınız olacak parayla sakın yatırım yapmaya kalkmayın..!Zarar etmedikleri müddetçe, bu firmaların bilanço değerleri böyle..Ne zaman giderler bilemem..
    ***Yatırım; kısa vadeli olmaz.Ciddi iştir.
    **Geriye dönüp baktığımda da,yaptığım çok büyük hataların neler olduğunu ,gayet net olarak görüyorum..Bu hataları işlememeye de azami gayret gösteriyorum...Bu işin formülü şu:KARLI FİRMALARA YATIRIM YAPMAK ve uzuuun süre sabırla beklemek.. Yatırım yaptığın firmayı,kendi firman gibi görmek..
    *Alayım,3 gün sonra köşeyi döneyim..düşüncesinde..Bunun adı yatırım olamaz..Asla..!Bu resmen,alın teriyle kumar oynamaktan başka bir şey değil..
    *(Olur,diyen varsa kendi bilir...Kendi düşen ağlamaz..!
    10 yıl önce Konya 2 TL idi,180'leri gördü..Galatasaray 10 TL idi,şimdiye kadar her lota 100 TL temettü verdi,400'ü gördü,Kerevit 2 TL idi,87'leri gördü...Göltaş,4 Tl idi,90'ları gördü.. Ereğli 120'leri gördü.... Afyon,8 TL idi,10.000 TL'ye yaklaşmıştı...Karton, Migros, Bosche Ev, Bosch Fren, Bagfas, İ.Piston,Ege Gübre....Hangisini sayayım... Ama;kim bugüne bekledi..Hiç kimse..Sadece bir tanıdığım Konya almış, yurt dışına gitmişti.. Döndüğünde zengin olduğunu fark etti.)
    *( Yatırım yapılacak çok kağıt var.. Ben her kağıda yatırım yapmam..Benim kendime has ölçülerim var.O ölçülere mutlaka riayet ederim. Çok iyi araştırmaya çalışırım..! İnandığım kağıda yatırım yaptıktan sonra da asla vazgeçmem..!Uzun vadeli yatırımdan kesinlikle vazgeçmem..Verileri mükemmel bir kağıt seçmişsem, Firmayı sürekli kontrol eder, gerekirse hiç satmam. Başkalarının söylediklerine de hiç itibar etmem. Dedi-kodu ve asılsız haberlere kulaklarımı tıkarım..Etkilenmem.)
    *(Bir arkadaşım çok sağlam ve temettü verimliliği yüksek kağıtları, her ay alır,hiç satmaz..Portföyünün bayağı büyüdüğünü biliyorum. Temettülerle paşalar gibi yaşıyor.Aslında,gerçek yatırımı o yapıyor...!!Benim yatırım anlayışım da bundan farklı değil.Bir fark var. Ben,değerini bulunca kağıdımı satarım..Uzun süre hiç yatırım yapmadan ,sattığım kağıdın uygun alım noktasına gelmesini beklerim..Gelince de aynı lotlarımı fazlasıyla geri portföyüme koyarım..Bu arada prim yapan kağıtlardan etkilenip,portföy değişikliği yapmam..Sizler ne düşünürsünüz bilemem..Ben buyum..Değişmek te istemiyorum..Kısa vadeli al-sat yapmayı, kumar gibi addediyorum..Benim kumarla işim yok.)
    *(Borsa,uzun vadeli yatırımdır ve ben ,uzun vadeli yatırımcıyım..
    Yaşadığım olaylar,bana bunu öğretti..Sadece Konya Çimento'ya bakın,ne demek istediğim, net olarak anlaşılır.)
    *Al-sat yapmakla para kazanılmaz..!Bizim küçük yatırımcıda bir hastalık var..Bugün al, yarın sat..hastalığı..!Veya;çıkışta al,%3-5 yukarıdan sat..! hastalığı.. Olacak şey değil..Hakikaten olacak şey değil..Arkadaşlar;hep söylüyorum, yatırım bu değil..! Sürekli daldan dala atlamakla, para kazanması mümkün değildir. (bilmeyenler) Olamaz... 1, 2, 3, 4... kazanabilir... Ama neticesi kesinlikle-ana paranın da kaybıyla-hüsranla biter.. Borsayla tanışıklığı uzun olanlar, bu yazdıklarımın altına imzasını atar... Atmaması mümkün değil... Seans salonları ,oyun salonları değil arkadaşlar;yatırım salonlarıdır..
    * Sürekli al-sat yapmanın, kumarla eşdeğer olduğu inancındayım..Benim ölçülerime uyan,10-15 tane kağıt var...Onların arasında da en iyisi olarak Brisa'yı görüyorum ve uygun alım yerlerinden,lot sayımı artırmaya çalışıyorum..Uzun vadeli yatırımcıyım.. Hatıralarım, bana,böyle olması gerektiğini öğretti..Geriye dönüp,alıp-sattığım kağıtlara bakınca...ve onların şimdiki fiyatlarını görünce.. Kendi kendime;"Ne kadar ahmaklık ve cahillik etmişim," diye söyleniyorum..!!Aynı hataları yapmak,akıllı insanın işi değil..Ve ben, deli değilim..!!Neyse..
    * Elimdeki kağıtlarım,hiçbir işlem yapmadan elimde duruyor olsaydı,en az 10 milyon sahibiydim..Her yıl da, aşağı yukarı 100 bin tl, sadece temettü alıyor olacaktım..!!Benim size yaptığım gibi,bana nasihat edecek birisi karşıma çıkmadı..2 defa herşeyimi kaybettim..AL-sat mantıksızlığı ve asılsız tüyolar yüzünden..Benim bir topiğimin ismi,(Hisse Var 1 Lira,Hisse Var 1000 Lira..Sebep ne..?)işte bu sebebi sürekli sorguladım..Neticede gördüm ki,bunun en önemli sebebi; KARLILIK...ve İSTİKRAR..
    Karlı firmalara, uygun alım yerlerinden yatırım yapın ve sadece bekleyin..!!Kriz ve düşüş zamanlarını,karlı firmalara yatırım yaparak, mutlaka,ama mutlaka değerlendirin..!!
    *Sizce yarın ki hareketimiz ne olmalı? temettüyü alıp çıkalımmı? geçen yıl eylüle kadar yerinde saymış:Biliyorsunuz ben uzun vadeli yatırımcıyım..Maliyetim de çok düşük..Al-sat yapmayı kumar gibi addediyorum..155-160 aralığına gelir diye tahmin ediyorum...Gerçi belli de olmaz..Gelirse alım yapacağım..Benim nazarımda,satılacak bir firma değil...Karda olduktan sonra,her zaman çıkılabilir..Ben buralardan Brisa almam..ama,yine de satmam..Sizler ne yaparsınız bilemem..Benim kendime has ölçülerim var ve onlardan vazgeçemiyorum..
    * Yatırımda,benim kendime has ölçülerim var..O ölçülerimin dışında gördüğüm hiçbir yere,"kazanacağıma %90 emin olsam bile" yatırım yapmam..O ölçülerin neler olduğunu da,bu topiklerde defalarca yazdım..Yanılıyor da olabilirim ama...prensip meselesi..Ben bu borsa tepesinden birkaç kez düştüm..Artık yoğurdu üfleyerek içiyorum...Size oyun,eğlence gibi gelebilir ama;BORSA YATIRIMI ciddi bir iştir..Ve, uzun vadeli olmalıdır..Bu işi ,al-sat mantığıyla,oyun-eğlence gibi görenler..kesinlikle batmaya mahkumdur..Ama kesinlikle..!!Söylediğim kağıtların,verdiğim hedefleri aşıp geçtiğini iyi bildiğinizi sanıyorum..O kağıtları alıp,sabırla beklemiş olanların ne kazanmış olabileceğini de bilirsiniz..Brisa,Bagfaş,Karton,Konya,Good-Year,Erbosan, Söktaş, Uşak,İzmir....Hangisini sayayım...Hepsini takip etmem mümkün değil.. Sabredemeyip, al-sat yapanlar olduysa.. onların şu anda,vah..tüh..dediğini görür gibiyim..Sokakta gördüğün her insanla dostluk,arkadaşlık yapılamıyacağı gibi,her gördüğün firmayla da ortaklık yapılmaz..-Beni ancak damdan düşen anlar..Düşmeyen de düşünce anlar..Her zaman,üstüne basa basa yazıyorum..-Borsada yatırım yapmak,çok dikkat isteyen bir iş..Borsada batan para,ancak büyük bir depremde batar...Borsada kazanılan para da;eğer dikkatli bir seçim yapılır,uygun alım yerinden alınır ve uzun süre beklenirse,başka hiçbir yerde kazanılmaz..!

Status
    TEMEL ANALİST
    Adı geçen
    26 Mesaj

Tecrübe-BAKSOY 3

***Yatırım lotunun değerini bilmeden yapılmaz.
    * Bilançoya göre hisse ederini hesaplarken;Firmaların karlılığı,borçluluğu,temettü verimliliği,piyasa değeri,defter değeri,geçmişi,sektördeki yeri,bulunduğu sektörün geleceği,yönetimin işinin ehli mi,değil mi olduğu,geçmişteki bedelli- bedelsiz sermaye artırımı sıklığı,yatırımları,öz sermayesi,ödenmiş sermayesi,toplam varlıkları,tanınmışlığı,kar-zarar eğrisinin en az 5 yıllık süredeki yönü,10 yıllık teknik grafiği...Bütün bu verileri dikkate almaya çalışıyorum..Gerçekten,tecrübe gerektiren bir iş..!!..
    *(Lotunuzun değerini araştırın,sorun,öğrenin ve sabırla bekleyin. Bilanço ve Piyasa Değeri..! Çok Önemli..!! Ben sadece bilançoya bakmam...En az 10 yıllık periyotta, yatırım yapacağım kağıdın, teknik grafiğine çok önem veririm.. Hem tl, hem dolar bazlı grafiğini mutlaka incelerim.)
    *(Nereye, niçin? yatırım yaptığımızı bilmek zorundayız..Yukarıdaki kağıtlardan herhangi birini alıp beklemiş olan kişinin ne kazandığını hesaplarsanız, daha iyi anlaşılır. Beklemek deyince;hangi kağıtta beklemek gerektiğini bilip ona göre beklemek.Yoksa,söğütten armut beklemek olur..Armut,armut ağacından beklenir.Söğüt ağacından değil. Buradaki mesele; Armut ağacı veya ağaçlarını bulmakta.Onlara yatırım yapıp beklemekte.)
    *(Borsada yatırım yapmak; bana göre ikinci el araba almak gibidir..! Siz ikinci el araba almak isteseniz, görmeden alır mısınız? Almazsınız. 10 yıllık teknik grafik, arabanın piyasa değeri hakkında bana, çok önemli bilgi verir..Bilanço ise; arabayı görmek gibidir. Teknik grafikte gördüklerime ne derece uyuyor..? Ucuz mu, pahalı mı...? fikrini verir..Bazı arabalar antikadır ama, bunu herkes anlayamaz...!! Bazı arabalar da, pazarda satılıyor görünse de, aslında çöpe gitme zamanı gelmiştir.. Bunu ancak bu konunun uzmanları anlarYatırımlarını, armut ağaçlarına yapsınlar.. söğüt ağaçlarına değil.)
    *(Bir gayrimenkul yatırımcısı,100 bin liraya aldığı evini,10 bin liraya satar mı ? Satmaz..Niçin? Çünkü;evinin değerinin 100 bin lira olduğunu gayet iyi bilir de ondan..!
    Peki; borsadaki bir küçük yatırımcı, gerçekte 100 lira olması gereken bir lotunu, 10 liraya satar mı? Maalesef satar..! Peki neden ?! Elindeki lot’ un gerçek değerinin 100 lira olduğunu bilmez de ondan...10 liraya sattığı lot’ un, birkaç sene sonra,100 değil, belki 200 lira olduğunu görünce , İş işten çoktaaan geçmiş olur..Bizim küçük yatırımcı-çok geçmiş değil-2006'da 5 liraya almış olduğu ADEL'i 3 kasım 2008'de, 2 liraya satıyordu..O, 2 liradan sattığı ADEL'i,19 ekim 2010'da 22 liradan, tekrar almaya çalışıyordu. Hey gidi...Tam 11 kat..Düşünebiliyor musunuz ?!! 2 yılda 11 kat..Vay be..!! Arkadaşlar;yanlış anlaşılmasın...Spekülatif değer değil..! Bilanço verilerine göre, ADEL'in en az olması gereken değer;bugün itibariyle,tam 23 lira...Ama,korkarım ki,bizim ,lotunun değerini bilmeyen küçük yatırımcı,panikle,daha da düşer diyerek, lotlarını kaptıracak...Arkadaşlar;(Çıkmayan borsa olmadığı gibi,düşmeyen borsa da olmaz..)gerçeğinden hareketle...olaki, ADEL, olmayacak rakamlara düşerse-mesela 10.. veya 11..gibi..-alın ve paniklemeyin.En az 5 yıllık bilanço verileri incelenince,bir firmanın ne olduğu ve ileride ne olacağı,gayet net görülebilir..,En az 10 yıllık periyotta, hisselerin fiyat hareketleri de incelenmelidir.. (5 yıl temel, 10 yıl teknik))
    * Kağıdımızın Değerini Bilelim..Takas Falan Hikaye..!
    Başlık biraz argo oldu ama, kusura bakmayın. Kağıdınızın değerini bilin yeter. Bu kâğıtları yukarı götürenler, ezbere götürmüyor...
    Her kağıt, er-geç ,mutlaka değerine gider; götürmek zorundalar..
    Yoksa borsanın anlamı kalmaz! Onlar,firmaların değerlerini,senden-benden çok daha iyi biliyor. Ve zamanı gelince de, değeri neyse oraya götürüyorlar.. Hiç merak etmeyin.. Sadece bekleyin.. Ben, Kozaa 8 tl değerinde olmalı diyorsam, onlar da bunu biliyor. Maksatları ucuz almak.. Bu da bence gayet tabii.
    Size, 90'lı yıllarda yaşadığım bir olayı anlatayım:
    (O zamanlar,Doğusan Boru ,2 tl'li rakamlardaydı..Bazı arkadaşlar 2 tl'den alır 2,20'lerden satar, akıllarınca çıtır yaparlardı.. Bu işlem aylarca devam etti.. Bir gün bu iş bitti.. Doğusan boru,2-4-8-10-15-20..değil..25 tl'ye gitti..! Yetkililer tahtayı kapattılar...10-15 gün sonra (kaç gün olduğunu kesin hatırlamıyorum..) tahtayı tekrar açtılar.. Doğusan Boru, 50 tl'ye gitti.. Tahta yine kapatıldı.. Doğusan Boruyu götürenler; (bu kağıdın değeri 100 tl,bilirkişiler gelsin, firmayı yeniden değerlendirsin...!) dediler.. Araştırma, inceleme neticesinde, tahtayı tekrar açmak zorunda kaldılar..Doğusan Boru, serbest marjla tekrar işleme başladı..! Veee.. Doğusan Boru 100 tl'yi gördü..!!)
    Arkadaşlar ; kağıdınızın değerini bilin..! Gerisi ; eskilerin deyimiyle," laf-ı güzaf..! "...
    *Temel ve Teknik... Temel çürükse,benim nazarımda tekniğin hiç kıymeti yok. Temeli sağlam kağıtların tekniği önemli ama,O noktada da,kağıdın ederi mühim..!Piyasada kaç liradan işlem görüyor ve ederi kaç lira..!?Bana göre en önemli mesele bu..!!
    Konu Druars tarafından (30.Aralık.2015 Saat 12:29 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 3 Toplam 15 Sayfadan BirinciBirinci 1234513 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler