Sayfa 116 Toplam 116 Sayfadan BirinciBirinci ... 1666106114115116
Toplam 808 adet sonuctan sayfa basi 806 ile 808 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Günlük Aracı Kurum Haberleri, Bültenleri, Tavsiye Listeleri

Status
    mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    uzman üye
    Adı geçen
    99 Mesaj

Borsa İstanbul’un bin 518 puandan 100 bine çıkarak yüzde değer kazandığı son ayda Borsada Türk yerli yatırımcı sayısı 8 bin 199 kişi azalarak milyon 34 binden milyon 26 bine inerken milyonerlerin sayısı 888 kişi arttı.

Gazete Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre, Borsadaki milyoner sayısı 5 bin 100’e çıktı. Milyonerlerin Borsadaki varlığı 7 milyar lira artarak 32.2 milyara tırmandı. Milyonerlerin serveti de yüzde 28 yükselmiş oldu. Borsada 500 bin ile 1 milyon lira arasında hisse varlığı bulunan kişi sayısı ise 5 bin 303 kişiden bin 455’e ulaştı.

Bu kesimin varlığı ise 4.5 milyar lira düzeyine çıktı. Borsayı terk edenler ise hisse varlığı 20 binin altındakiler oldu. Böylece kesim Borsanın yüzde 38 tırmanışından yararlanmamış oldu. Borsadaki hisselerinin değeri 100 lira ile 20 bin lira arasında bulunan 22 bin 648 kişi Borsaya elveda derken bu aralıkta en kalabalık kesim bin ile 5 bin lira arasında hissesi olan 9 bin 867 kişi oldu.

HESABINI SIFIRLAYAN HAREKETLENDİ

Varlığı 10 bin ile 20 bin arasında olan 9 bin 180 kişi de yükselişten fayda sağlayamadı. Sayısı 12 bin azalan 0-1 lira arasındaki yatırımcının ise Borsanın yükselişe geçmesi ile uyumaya bıraktıkları portföylerini harekete geçirdiği gözlendi. Yine 2-100 liralık portföye sahip kişi sayısı da 8 bin 247 artış gösterdi.

TÜRKLER 19, YABANCILAR 48 MİLYAR TL KAZANDI

Son 6 ayda Borsa istanbul’un artan 67.5 milyar liralık değerinden burada payı yüzde 64 olan yabancı yatırımcı daha fazla pay aldı. Bu durum yabancıların yatırım yaptığı hisselerin daha fazla değer kazandığı anlamına geliyor.

Yabancının Borsadaki varlığı 48.5 milyar lira arttı. Bu miktarın büyük bölümü fonların elindeki hisselerin değer artışından geldi. türkler ise ellerindeki hisselerin artışından ancak 19 milyar kazanabildi. Türk gerçek kişilerin hisse varlığı 45 milyardan 54.3 milyara çıkarak 9.4 milyar artabildi. Türk şirketleri ise Borsanın rallisinden 7 milyar kazandı. Türkler 19, yabancılar 48 milyar tL kazandı.

YAŞLI KURTLAR KAR KOKUSU ALDI, GENÇLER İSE KAYBETTİ

Borsanın rekorlar kırdığı dönemde hisse alarak yatırım yapanlar ağırlıklı olarak 55 yaşın üstündekiler oldu. Son 6 ayda yaşı 55’in üstündeki 15 bin 549 kişi hisse senedi alarak sermaye piyasalarına girdi ve doğal olarak kârlı bir yatırım yaptı. Bu dönemde yatırım yapanlardan sayısı en fazla olanlar 4 bin 317 kişi ile 75 yaş üstündekiler oldu. 75 yaş üstü yaşlı kurtların portföyü tam 1 milyar lira artarak 3.7 milyar liradan 4.7 milyar liraya çıktı. En başarılı olan kesim ise yaşı 70-74 arasındaki yaşlılar oldu.

Bu kesimin Borsadaki sayısı 2 bin 571 kişi artarak 39 bin 268’e ulaşırken bunların portföyü tam 1.6 milyar lira (yüzde 60) artarak 4.3 milyar lira oldu. Aksine gençlerin ise Borsa yükseldikçe hisse senetlerinden çıktıkları ve portföy değerlerinin de doğal olarak düştüğü ortaya çıktı. Özellikle yaşı 35-40 arasında olan 8 bin 266 yatırımcının Borsadan çıkması sonucu Borsadaki yerli yatırımcı sayısı da önemli oranda azaldı. 30-34 ile 40-44 yaş aralığındaki 11 bin 952 yatırımcı da son 6 ayda Borsayı terk etti. 30-35 yaş aralığındaki yatırımcı sayısı 6 bin 610 kişi ve 40-44 aralığındaki yatırımcı sayısı ise 5 bin 342 azaldı. İlginç bir yaş grubu ise 45-50 yaş aralığı oldu. Bu yaş grubu 3 bin 181 artarken 50-55 yaş aralığının 2 bin 499 azalmış olması dikkat çekti.
    ** Artık Her Türk Trader doğmalı.**

Status
    uzman üye
    Adı geçen
    99 Mesaj
    SERAP SÜRMELİ ÖZEL HABER

Meğer ne kadar bonkör bir borsacıya konuk olmuşuz…
    Doları da söyledi, endeksi de…
    Hisse de önerdi, portföy de…
    Euro tüyosu da verdi altının da…
    Öngörüleri de beklentileri de birer bomba…
    Mesela borsayı yukarı çeken, öne çıkan sektörlerin, şirketlerin isimlerini sıralarken, rekor bir seviyeyi de işaret etmekten geri kalmıyor, “110 bin” diyor. Bismillah, 100 binin sıcaklığı daha avuçlarımızı ateş gibi yakarken… Endekse yüzde 10 zam yapıyor. Dedim ya eli açık biri…
    Enerjileri yüksek
    Duayen bankacı, Denizbank’ın patronu Hakan Ateş’in seslenişiyle Denizciler ailesinin ‘kaptan’larından olan Deniz Yatırım Genel Müdürü Melih Akosman’la ilk tanışmamız. Bankanın Esentepe’deki üssünde kendilerine ayrılan bölümde ağırlıyor bizi. Çalışma kadrosu kalabalık. Geniş, ferah, metrekaresi irice bir alana konuşlanmışlar.
    Moraller yerinde. Sektörde ilklere imza atmanın, ödülleri toplamanın keyfini yaşıyorlar. Enerjileri ise hiç boşalmıyor. Denizbank’ın gücünü yanlarında hissetmenin verdiği güvenle büyük oynuyorlar.
    Yeni bir halka arz geliyor
    Yatırımcısına yüzde 29 ile yüzde 319 gelir kazandıran 6 halka arza imza atan Kurum, yılın ikinci yarısında yeni bir halka arz için kolları sıvamış bile. Hazırlıklar son hız devam ediyor.
    Şikago Borsası’nda saati 5 dolara çalıştığı günleri unutmayan, işi öğrenme adına canla başla çalıştığını söyleyen Akosman, 7 yılın tecrübesiyle 2014’te Türkiye’ye dönünce Deniz’cilerin ekibine katılmış. Aralıksız 13 yıldır görev yapıyor. Bir yıldır da ekibiyle birlikte Deniz Yatırım’ın başarısı için ter döküyor.
    Yatırımcı sayısındaki acı gerçek
    Sevinçleri çok olsa da düşünceli olduğu noktalar da var.
    “Yatırımcı sayısında maalesef kayıp hala sürüyor. 53 bin azalmış. 10 bin liranın üzerinde portföyü olan sadece 267 bin yatırımcı var. 50 bin liranın üzerinde parası olan yatırımcı sayısı ise 111 bin. Aslında o kadar küçüğüz ki borsaya bu kadar az insanı çekebilmişiz…”
    Gerçekler acıdır ama saklamıyor, paylaşıyor.
    Halka arzın önü nasıl açılır?
    Akosman, Türkiye’deki halka arzların önünü açacak formülü söylerken, engelleri tek tek sıralıyor. Özellikle patronların kafasındaki ‘şeffaf’lık korkusunun bertaraf edilmesi gerektiğine işaret ediyor.
    “Bizim açımızdan önemli bir değişikliği paylaşmak istiyorum” diyor. Deniz ailesindeki yeni bir birleşmeyi açıklıyor. Yeni hizmet çatısının adını da veriyor.
    Deniz Yatırım Genel Müdürü Melih Akosman konuşuyor…

“İLK ALTI AYIMIZ HEDEFLERİMİZİN ÜSTÜNDE GERÇEKLEŞTİ”
    -Deniz Yatırım da 2017’nin ilk yarısı nasıl geçti? İkinci 6 ay için ne bekliyorsunuz?

Melih Akosman: İlk altı ay iyi geçti. Çünkü hepimizin bildiği sebeplerle volatiliteli bir piyasa oldu. Ama aracı kurum sektörü için ölçülü volatilite iyi bir şey. Fiyatların gerçeği yansıtmadığını iddia eden iki grubu karşı karşıya getiriyorsunuz işlem oluyor. Çünkü birisi pahalı birisi ucuz diyor. Birisi alıyor birisi satıyor. Bu oynaklıktan dolayı ilk altı ayımız hedeflerimizin üstünde gerçekleşti.
    İkinci altı ay ne olur derseniz, bunu öngörmek zor ve bu tamamen volatilitelin boyutuna bağlı. Ama ilk altı ay kadar olmasa da iyi geçeceğini düşünüyorum.
    “ARKAMIZDA DENİZBANK’IN OLMASI EN BÜYÜK AVANTAJIMIZ”
    -Yatırımcıyı Deniz Yatırım’a çekecek ürünleriniz neler? Yeni ürünler olacak mı?

Melih Akosman: Deniz Yatırım olarak bizim bütün sermaye piyasası ürünlerini rafa koymamız gerekiyor. Şu anda mevcutta hepsi var. Sürekli kafa yoruyoruz ve beyin jimnastiğimiz devam ediyor. Hatta geçenlerde kurumsal yatırım tarafında TSPB’den aldığımız inovasyon ödülü var. Kendime çok pay çıkarmayayım, hepsi arkadaşlarımın eseridir.
    Aracılık tarafında da dijitalleşmek çok önemli. Artık herkes işi 24 saat cep telefonunda istiyor. Aslında bizim en büyük artılarımızdan birisi grubumuzun altındaki teknoloji şirketi Intertech. Intertech de bizim için projeler geliştiriyor. İkincisi de yine grupta dijital kuşak bankacılık tarafı. Orada da bütün iştiraklere eşit anlamda bir ilgi var. Dolayısıyla biz geliştirdiğimiz ürünlerde onlarla birlikte çalışıyoruz. O bize rahatlık sağlıyor. Biliyorsunuz, bunlar ciddi maliyetli işler. Aracı kurumların da gelirleri malum. Hatta aracı kurum giderleriyle ilgili birkaç çarpıcı rakam vereyim. Mesela 2013-2017 arası hisse senedi komisyonları yüzde 19 artmış. VOP yüzde 48 büyümüş ama buna karşılık komisyon ücretleri yüzde 19 artarken aracı kurum giderleri yüzde 45-50 arasında artmış. Sonuç olarak hacim artıyor net nette ama aracı kurumların karlılığına baktığınızda en iyi şartlarda biz yerimizde sayıyoruz, veya geri gidiyoruz. Bizim arkamızda DenizBank’ın olması tabi ki bizim en büyük avantajımız.

“YATIRIMCI SAYISINDAKİ KAYIPTA CİDDİ BİR SIKINTI VAR”
    -Yatırımcı sayısındaki kayıp sürüyor mu? Yatırımcı sayısı krizini aşmak için sermaye piyasalarında nasıl bir çalışma yapılmalı, bu sayı sizce nasıl artar?

Melih Akosman: Maalesef kayıp hala devam ediyor. Bununla ilgili de birkaç rakam paylaşacağım. Yine 2012 yılından bu yana yatırımcı sayısı 53 bin adet azalmış. Bakın ben oldum olası hep duyarım 1 milyon yatırımcı var diye. Ama bu 1 milyon yatırımcı yanıltıcı. Niye yanıltıcı? Çünkü 10 bin liranın üzerinde portföyü olan sadece 267 bin yatırımcı var. 50 bin liranın üzerinde parası olan yatırımcı sayısı ise 111 bin. Aslında o kadar küçüğüz ki borsaya bu kadar az insanı çekebilmişiz. Bakın Rusya bizden büyük. Brezilya bizden büyük. Endonezya bizden büyük. Tayvan büyük. Kore büyük. Filipinler büyük. Biz bu kadar global oyuncu olacağız diyoruz, finans merkezi olacağız diyoruz ama bu saydığım ülkeler büyüklük olarak bizi fersah fersah geçiyor. Yatırımcı sayısı nasıl artar inanın bende bilemiyorum. Seferberlik diyoruz olmuyor. Onu diyoruz vs… Ciddi bir sıkıntı var o bir gerçek.

YATIRIMCILARA 8 HİSSE ÖNERİSİ
    -Borsada hangi sektörler ve şirketler öne plana çıkıyor?
    Melih Akosman: İlk altı ayı bankacılık domine etti diyebiliriz. Özelikle Kredi Garanti Fonu (KGF) bankacılığa bonus oldu. KGF sadece bankacılığa değil ekonomiye de çok faydalı oldu.
    Borsa açısından bakarsanız ki bankalarımızın borsadaki ağırlığı belli. Ama onun haricinde petro kimya sektörleri iyi. Havacılık sektörü geride kalmıştı ki tahminlerin ötesin de iyi gidiyor. Burada THY başarılı. Birkaç seçici gıda ve perakende de bizim tavsiyelerimiz arasında Migros ve Coca Cola var. Bankalar arasında da Garanti ve Akbank var. Tüpraş, Petkim gibi Türkiye’nin lokomotifi olan şirketler var. Birde geriden gelen ve kendini toparlayan Kardemir var ki BİST-30’un yıldızı oldu.

“HALKA ARZLARA TEŞVİK SAĞLAMAK LAZIM”
    -Türkiye’nin devleri borsaya nasıl getirilecek, sizin çözüm öneriniz nedir?

Melih Akosman: Bakın ülke rahat olduğu zaman, firmaların çoğu kendini fonlama imkanı bulabiliyor. Ne zaman ülke dara düşse fonlama bulanamıyor, o zaman acaba halka arz etsek mi gibi düşünceler başlıyor. Bu şöyle bir sıkıntı, tamam konuşmaya başlıyorsunuz fakat en çok anlaşılamayan konu değerlemeler. Siz oturuyorsunuz şirketin değerlemesini çıkartıyorsunuz, olur mu canım benim şirketim daha çok eder diyor patron. Burada çok sıkıntı oluyor. Türkiye’deki halka arzların önündeki en büyük engellerden biri bu. Bir de patronlar şirketlerini halka arz ettiklerinde, kendilerini sıkıntıya sokacaklarını daha çok regüle olacaklarını, şeffaf olacaklarını düşünüyor. Bu da ciddi bir sıkıntı yaratıyor. Bütün bunları topladığınız zaman evet halka arzlarda problem var.
    Hükümet ve SPK zaman zaman halka arz seferberliği yaptı ve borsadaki şirket sayısını binlere çıkaracağız dedi. Ama hala 400’lerin biraz üstündeyiz. Tabi bu süreçte ülkenin başına bir sürü şey geldi. Bunu da inkar edemeyiz.
    Sonuçta şirket patronlarını halka arzlara daha sıcak baktıracak teşvik ve vergi avantajları olması lazım. Bir de firmalar kağıt işlerinden çekiniyorlar. Bunların azaltılması lazım. Çünkü firma halka arz yapacağına özel sektör tahvili çıkartayım diyor. Bu tabi ki aynı şey değil. Sonuç olarak halka arzlara teşvik sağlamak lazım.

“BU YILIN SONUNA KADAR BİR HALKA ARZ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”
    -Bu yıl içinde büyük halka arzlar var mı? Kaç halka arz bekliyorsunuz?

Melih Akosman: 2016 yılındaki nerdeyse tek halka arz Çuhadaroğlu oldu. Onu da biz yaptık biliyorsunuz. Şimdi bu sene daha fazla halka arz konuşuluyor. Bizim masamızın üzerinde de halka arzlarla ilgili projeler var. Bakın geçen yıllarda halka arzları hiç konuşmayan firmalar, şimdi gelin bir oturup konuşalım diyorlar. Başka kurumlardaki dostlardan da edindiğimiz izlenim o yönde. Yani herkesin masasında bir şeyler var. Bunların ne kadarı gerçekleşir bilemem ama tahmin ediyorum ki bu yılın sonuna kadar birkaç halka arz daha göreceğiz. Tabi bu izinler ve bilançolardan dolayı yılın sonuna yetişmeyecek olanlar, 2018 yılına kalacaktır. Ben bu yıla göre 2018 yılında daha fazla halka arz göreceğimize inanıyorum.
    Deniz Yatırım olarak biz bu yılın sonuna kadar bir halka arz gerçekleştireceğiz. Muhtemelen üçüncü çeyreğin sonu dördüncü çeyreğin başında olur diye tahmin ediyorum.

Status
    uzman üye
    Adı geçen
    99 Mesaj

“ENDEKS 110 BİNE KADAR ÇIKAR”
    -Dolar, euro, borsa, altın 2017 yılını nasıl kapatır?

Melih Akosman: Dolarda 3.40’lara kadar inebiliriz. Ama yılsonuna doğru dolar 3.70-3.75 civarı olur diyorum.
    Euro ne olur? Parite etkisiyle 3.94-4 civarında dolaşır büyük ihtimalle. Ama euro’nun güçlenmesi muhtemel.
    Altın da ise büyük ihtimalle 1300’ün üstü görülecek. Sene sonunun da 1300-1350’nin üstünde kapatır.
    Endeks 105 bine kadar gider hatta iteklersek 110 bine kadar çıkar. Buralarda yılı kapatır mıyız? Yeni hikayeler gelmedikçe biraz zor. Bakın aracı kurumların yeni yapacağı değerlemeler yüksek çıkacak ve muhtemelen de endeksi daha yukarı taşıyabilir. Endeksin 105 bin-110 bin olması inanın şaşırtmaz ama kalıcı olur mu bilemiyorum.
    -Yatırımcılar için bir portföy oluşturur musunuz?
    Melih Akosman: Şu anda mevduat çok cazip. Ben 100 liranızın 50 lirasını mevduata, 25 lirasını borsanın şu an olduğu yer itibariyle hisseye, kalan 25’i dövize yatırmalarını önerebilirim.

“GAYRİMENKUL SERTİFİKALARINI YETERİNCE ANLATAMADIK”
    -Halka arzda yeni ürün gayrimenkul sertifikaları… Siz bu yeni ürün için düşünüyorsunuz?
    Melih Akosman: Bence gayrimenkul sertifikalarını yeterince anlatamadık. Aslında gayrimenkul sertifikalarına ilgi var. Ama yapılan hataları ve eksiklikleri gidermek gerekiyor. Biz kendi adımız bunun üzerine çalışıyoruz.
    Bakın gayrimenkul sertifikalarındaki istenilen performansın olmaması piyasayı negatif etkilemeyecek. Hatta ilerleyen günlerde sermaye piyasalarından gayrimenkul sektörüne çok ciddi bir akış olacağına da inanıyoruz.
    -Bankacılık sektörü hisseleri için ne düşünüyorsunuz?
    Melih Akosman: Bankacılıkta çok ciddi bir hareket olduğu kesin. Özelikle birinci ve ikinci çeyrekte yaşanan kar artışları kadar, bankacılık sektörünün karlılığının üçüncü ve dördüncü çeyrekte o kadar iyi olmayacağını öngörüyoruz. Sebep şu, KGF’den dolayı herkes limitleri tahsis etti fakat o limitleri kullandırtma anlamında kaynak eksikliğinden, bütün bankalar mevduat yarışına girişti. Bakın verdiğiniz krediyle topladığınız paranın arasındaki makas gittikçe daralıyor. Bu marj daralması bankacılık karı üzerinde negatif etki olacak. En azından birinci ve ikinci çeyrekteki pozitif bir görüntüyü üçüncü ve dördüncü çeyrekte görmeyeceğiz. Bu karlılıkları tekrar yakalayabilir miyiz inşallah yakalarız diyorum.

“ÖDÜLLENDİRİLMEK BİZİ ÇOK MEMNUN ETTİ”
    -Geçtiğimiz günlerde TSPB’den bir ödül aldınız. Bu başarının sırrını anlatır mısınız?
    Melih Akosman: Bu bizim kurumsal finansman bölümümüzün başarısı, becerisi. Halka arzlarda uyguladığımız teşvik programlarıyla bu ödüle layık görüldük. Bunun sermaye piyasalarına bir katkı yarattığını düşünüyoruz. Ödüllendirilmesi bizi çok memnun etti. Tabi ki bu ödülü aldık diye durmadık. Daha yeni ve cazip neler olabilir diye devamlı egzersizler yapıyoruz.

“YELLEN’DEN GÜVERCİN BİR KONUŞMA BEKLERKEN, ŞAHİN BİR KONUŞMA YAPTI”
    -FED politika faizini 25 baz puan artırdı. Bunu nasıl yorumluyorsunuz? FED bundan sonra nasıl bir adım atar? Piyasalarda neler olur?
    Melih Akosman: Aslında herkes FED Başkanı Yellen’den güvercin bir konuşma beklerken, şahin bir konuşma yaptı. Ve piyasayı gafil avladığı noktada bu bilanço küçülmesi oldu. Hep konuşuluyordu ama bir takvim vermesi ve rakam belirtmesini kimse beklemiyordu. FED’in önümüzdeki dönemde yapacağı toplantılarda da o dille yönetmeye çalışacak. Onun için de piyasa çok tepki vermedi. Bunun haricinde pek bir sürpriz yok ve piyasa bunu daha rahat algıladı.

“ŞİKAGO BORSASI’NDA SAATİ 5 DOLARA ÇALIŞTIM”
    -Deniz Yatırım’a genel müdür olmadan önceki serüveninizden bahseder misiniz?
    Melih Akosman: Ben Marmara Üniversitesi İşletme mezunuyum. Sonrasında Şikago’ya mastere gittim. Master bittikten sonra Şikago Borsası’nda arkasında banka olmayan bir aracı kurumda tam 7 yıl çalıştım ve bu benim için çok iyi bir deneyim oldu. Hani o Renkli ceketlerin giyildiği (bende giydim) ve herkesin koşuşturduğu bir ortamda kağıt getir-götür işiyle saati 5 dolara çalıştım. Hatta bana ‘senin masterin var niye getir-götür işi yapıyorsun dediler. Ama inanın o kadar büyüleyici bir ortam ki orası ben bu işi öğreneyim dedim. Türev ürünler aracılık faaliyetleri alanında mevcut hemen hemen her bölümde görev aldım, deneyim kazandım. En son da kendi brokerlik lisansımı aldım.
    Şikago’daki maceram, büyük oğlumuzun doğumuyla bitti ve Türkiye’ye dönme kararı aldık. Türkiye’ye döndüğümüz yıllarda 2004’ün Kasım ayında o zamanki adıyla Deniz Türev de GMY olarak başladım. Türkiye’deki ilk türev aracı kurumunu kurduk. 2008 yılının ortalarında Deniz Yatırım’la Deniz Türev’i birleştirdik. 2010 yılında icra kurulu üyeliğine geldim ve son bir yıldır da Deniz Yatırım’ın hem yönetim kurulu üyesi hem genel müdürüyüm.
    Bizim açımızdan önemli bir değişikliği paylaşmak istiyorum. Yeni SPK kanunu çerçevesinde, Deniz Yatırım ile Denizbank Özel Bankacılığı biz birleştirdik. Eskiden banka tarafından yapılan işler aracı kurumlarda yapılmaya başlandığı için, biz Deniz özellerdeki bu işe yatkın arkadaşları Deniz Yatırım bünyesine geçirdik. Bu birleşmeyi yapan ilk kurumuz diyebilirim. Denizbank Özel Bankacılık, Deniz Yatırım, Deniz Portföy ve Deniz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketlerimiz “Denizbank Yatırım Hizmetleri Grubu” adı altında birleşti ve hizmetlerine bu çatı altında devam ediyor.

Sayfa 116 Toplam 116 Sayfadan BirinciBirinci ... 1666106114115116

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)