A1 forumborsa.net Özel
Sayfa 92 Toplam 135 Sayfadan BirinciBirinci ... 42829091929394102 ... SonuncuSonuncu
Toplam 941 adet sonuctan sayfa basi 638 ile 644 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Günlük Aracı Kurum Haberleri, Bültenleri, Tavsiye Listeleri

 1. #638
  Status
  Online
  mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  gözbebeği üye
  Üyelik tarihi
  12.Aralık.2015
  Mesajlar
  20,537
  Thanked
  19897
  Adı geçen
  107 Mesaj
  ikili tepe gözüküyor...eğer formasyon bozulmaz ise bir önceki ikili tepeden sonra gelen hareketin endekse yansıması bu şekilde olmuş...
  Alıntı STAH Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  2017’de dünyada ve Türkiye’de riskler

  Dünyada:

  · ABD’de Trump dönemi maliye ve özellikle dış ticaret politikalarının belirsizliği, finans sektöründe deregülasyon(belirli bir iş alanı ya da kesimde devlet kısıtlamalarının azaltılması ya da tamamen kaldırılması durumudur.) döneminin yeniden başlaması,

  · Enflasyon artışının hızlanması ve FED ile diğer merkez bankalarının faiz arttırma hızı,

  · Dünyada büyüme hızının istenen seviyelere çıkamaması,

  · ABD-Çin, ABD-Rusya krizlerinin geleceği, (Trump, II. Dünya Savaşı sonrasında kurulan düzeni değiştireceğini söylüyor)

  · Avrupa finans sektöründe yaşanan sorunların çözümünün gecikmesi, aşırı genişleyici maliye politikası uygulamalarının yaygınlaşması,

  · İngiltere’nin AB’nden ayrılışının esasları,

  · Fransa ve Almanya’daki seçimler ve sonrasında AB’nin siyasi geleceği tartışmalarının hızlanması,


  · Yükselen piyasa ekonomilerinden para çekilişinin hızlanması, büyümelerinin yavaşlaması, G. Afrika ve benzeri dış borç bağımlısı olanların krize girmesi,

  Türkiye’de:

  · İşsizliğin çift haneli seviyelerde dirençli hale gelmesi. Özellikle genç işsizliğinin hızla yükseliyor olması,


  · Şirketlerin ve hane halkının borçluluğundaki yükseliş,

  · Büyüme hızının artmaması durumunda kredi geri ödemelerinde görülebilecek artış,

  · Üretimde ithalata bağımlılık,

  · Dolarizasyon düzeyi,

  · Cari açık artışı ve ülkenin ama özellikle özel sektörün döviz finansman ihtiyacı,

  · FITCH’in uluslararası kredi derecelendirme notunu düşürmesi,

  · Kurdaki hareketlerin önce enflasyona sonra faizlere olacak etkisi, (ekonominin; düşük faiz, kur yükselişi, yüksek enflasyon sarmalına girme riski)

  · Bütçe dışında biriken koşullu yükümlülüklerdeki hızlı artış,

  · Yeni seri büyüme rakamları gibi önemli verilerde yaşanan tahlil ve geriye dönük değerlendirme sorunlarının yarattığı belirsizlik,

  · PKK, ISİD ve FETÖ terörünün artması,

  · Suriye ve Irak’taki savaş ortamı,

  · OHAL’ın süresinin tekrar uzatılması,

  · Hukukun üstünlüğü konusundaki tereddütlerin giderilememesi,

  · AB ve ABD ilişkilerde yaşanan gerilimlerin devam edip etmeyeceği,

  · Rejim tartışmaları ve başkanlık referandumu ile yeni anayasanın onaylanması halinde, devlet kurumlarında geçiş döneminden yaşanacak belirsizlikler,

  Yukarıda sıralananlardan sanki krize doğru gidiyormuşuz gibi bir anlam çıkarılmamalı. Kriz beklenmeyenin gerçekleşmesidir.

  Karar alıcılar sorunların varlığını kavrayıp akılcı, sağlıklı, etkin, uygulanabilir ve sürdürülebilir kararları hayata geçirebilirlerse, yukarıdaki olumsuzluklar, en fazla ekonominin büyümesini yavaşlatır.


  Aksi halde, böylesi ortamlar, bir kelebeğin kanat çırpmasının fırtına etkisi yaratmasına neden olur.

  HAKAN ÖZYILDIZ
  ** BORSA'da trend hiç bir zaman iç dinamiklerden dolayı başlamaz bitmez **

 2. Teşekkür etti.
 3. #639
  Status
  Online
  mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  gözbebeği üye
  Üyelik tarihi
  12.Aralık.2015
  Mesajlar
  20,537
  Thanked
  19897
  Adı geçen
  107 Mesaj
  Bitcoin'de baş döndüren rallinin 4 nedeni

  Belirsizlikten kaçan dünya sanal para birimi bitcoine yöneldi, bitcoin dolar karşısında üç yılın en yüksek seviyelerine çıktı.
  Global piyasalar, 2016 yılında üst üste değişen fiyat dinamikleriyle tepetaklak olurken bütün bu hengamede yıldızı parlayan Bitcoin oldu.

  ARK Investments Managament analisti Chris Burniske, Bitcoin'in piyasa nezdinde 'felakete hedge'i' konumuna geldiğini belirtiyor. Burniske, "İnsanlar Bitcoin'i geçmişte altını kullandıklarına benzer şekilde kullanıyor. Sermaye piyasalarındaki gidişattan endişelendiklerinde risk-off trade olarak bitoinde pozisyon alıyor" diyor.

  Bu alımların arka planında ise 4 neden öne çıkıyor:

  1) BELİRSİZLİK

  Belirsizlik Bitcoin talebini destekliyor. 2015'de Grexit tartışmalarının yaşandığı döneme benzer şekilde 2016'da Avrupa'nın yeniden siyasi risklerle gündeme gelmesi ve buna bir de ABD'de yeni başkan Trump belirsizliğinin eklenmesi sığınacak liman arayan paranın bir bölümünü sanal para birimi Bitcoin'e yöneltiyor. Bloomberg News'e konuşan Huobi Bitcoin borsası analistlerinden Le Xiaotian, “Avrupa'daki terörist saldırıları sermaye piyasalarında güvenli limanlara olan talebi artırdı ve altın, Trump'ın seçim zaferinden bu yana düşüşte. Küresel istikrarsızlık fonların Bitcoin piyasasına yönelmesinde önemli etkiye sahip” demişti.  2) ÇİN

  Bitcoin rallisinde Çin'deki gelişmelerin payı önemli. Yükselişin büyük bölümü 16 milyar dolarlık Bitcoin piyasasını halen domine etmekte olan Çin'deki gelişmelerden kaynaklanıyor. Çin halen en büyük hacmin yakalandığı Bitcoin borsalarına sahip ve birçok 'Bitcoin madencisi' Çin merkezli. Burniske'ye göre Ağustos'tan bu yana devam eden Bitcoin'in yükselişinde asıl kırılma Ekim ayında Çin hükümetinin Bitcoin kaynaklı sermaye çıkışlarını sınırlandırabileceği raporuyla başladı.

  Brookings'ten Eswar Prasad ise Çin'in sermaye çıkışı kısıtlamalarının etkisine dikkat çekiyor. Prasad, Çin'deki engelleyici regülasyonlar karşısında insanların portföy çeşitlendirmek için Bitcoin'e yöneldiğini belirtiyor.

  Burniske de yuanda devalüasyonun Bitcoin'e korelasyonuna dikkat çekiyor. 2016 başından bu yana Bitcoin pozitif sapmalarla birlikte dolar/yuan'la yüksek korelasyon gösteriyor.
  3)VENEZUELA

  Venezuela'daki sert devalüasyon da bitcoin için pozitif. Burniske, Venezuela Bolivarı'nın çöküşünden kaçan Venezuelalıların da Bitcoin'e akın ettiğini belirtiyor:

  "Venezuela'da artan enflasyon beklentileri de Bitcoin'i destekledi. Yatırımcılar Bitcoin'i enflasyona hedge olarak değerlendiriyor."

  Venezuela'da para biriminin sert değer kaybı ülke borsasının 2016'da getiri şampiyonu olarak görülmesini de sağladı.
  4)HİNDİSTAN

  Hindistan, kara para aklama, vergi kaçırma ve sahte banknot kullanımını önlemek için Aralık ayında ani bir kararla dolaşımdaki banknotların yüzde 86,4'ünü piyasan çekmişti.

  Olayın ardından ekonomistler Hindistan GSYH'si üzerine negatif etkileri hesaplarken Octagon Strategy traderı Ryan Rabaglia, Hindistan'daki durumun da Bitcoin talebini desteklediğini belirtiyor. Rabaglia, Hint Rupisi'nin bulunabilirliğinin azalması ve dolaşımının düşmesinin Hintilileri Bitcoin alımına yönlendirdiğini belirtiyor.
  BİN DOLARI AŞTI

  2016'nın başında 400 dolar seviyelerindeki sanal para birimi Bitcoin, belirsizlik ortamında yatırımcıların tercihi oldu. Yatırımcılar güvenli liman arayışında altın yerine Bitcoin'e sığındı. 1.000 doları da aşan Bitcoin 1.069 dolar ile son 3 yılın zirvesinde. Şubat 2014'te Tokyo Bitcoin Borsası Mt. Gox'un çöktüğü seviye olan 788 dolar çoktan geride kalırken 2013'te Bitcoin patlamasının yaşandığı dönemde görülen seviye ise 1.200 dolardı.
  ** BORSA'da trend hiç bir zaman iç dinamiklerden dolayı başlamaz bitmez ** 4. #640
  Status
  Online
  mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  gözbebeği üye
  Üyelik tarihi
  12.Aralık.2015
  Mesajlar
  20,537
  Thanked
  19897
  Adı geçen
  107 Mesaj
  bugün önemli bir gün abd tarım dışı verisi var, ayrıca 20 ocak abd başkanı işbaşı yapıyor ve 27 sinde ise fitch türkiye notunu açıklayacak tüm bunlar ve ülkemizdeki iç durumda yabancıların kararlarını etkileyecek şeyler..yakın zamanda yukarıya doğru belirgin bir hareket beklemek yanlış olur ayrıca şuan tahtada işlem yapan ve kademeleri açığı basan malesef yerliler, ky için yapacak pek birşey yok umarım yüksek yerlerden giren yoktur hisseye..Malum bir zamanlar bu hisse 9tl lerdeyken pazarlanıp duruyor hisse alım programları açıklanıyordu..Şimdi ki hali ortada emeklilik fonları bile satıyormuş yukarıda arkadaş atmış saolsun.. bende bist 30 için döviz pozisyonu atıyorum, ayrıca şunu da söylemek isterim ki merkez bankamızın döviz rezervide geçen seneye göre nerdeyse yarı yarıya düşmüş bulursam grafiği ekleyeceğim, özetle herkes iyi düşünüp işlem açsın..Not:haftaya pazartesi parlementoda başkanlık için görüşmeler başlayacak..  ** BORSA'da trend hiç bir zaman iç dinamiklerden dolayı başlamaz bitmez ** 5. #641
  Status
  Online
  mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  gözbebeği üye
  Üyelik tarihi
  12.Aralık.2015
  Mesajlar
  20,537
  Thanked
  19897
  Adı geçen
  107 Mesaj
  Enflasyona kısa ve orta vadede reçete yok!
  Doç.Dr. C. Coşkun Küçüközmen, enflasyon hedefleme ve tutturamama sorununun kısa vadede çözülebilecek bir sorun olmadığını belirterek, “Enflasyonu tutturmak için bunu yaparsanız hedefi tutturursunuz türünden her derde deva, çabuk iyileştirici türünden bir çözüm reçetesi maalesef yoktur” dedi
  Türkiye'nin 2016 yıllık enflasyonu, yüzde 5,0 olan hedeften yüzde 59 sapma ile yüzde 8,53 olarak gerçekleşti. Yıllık en fazla fiyat artışı yüzde 31,59 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti.

  Merkez Bankası’nın enflasyon hedeflemesine başladığı 2006 yılında bu yana enflasyon hedeflerinin hiç tutturulamadığı görülüyor. Merkez Bankası’nın açık hedeflemeye geçtiği 2006 yılında yüzde 5 hedef koymasına karşılık, gerçekleşme yüzde 94 sapma ile 9,7 oldu. Enflasyonda bu yılki sapmanı da yüzde 59’u bulması ile birlikte enflasyon rakamlarının bir türlü neden tutturulamadığı kafalarda soru işareti yarattı. İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. C. Coşkun Küçüközmen, enflasyon rakamlarının neden tutturulamadığını gazetemize değerlendirdi.

  MAL VE HİZMET FİYATLARINDAKİ SÜREKLİ ARTIŞI

  Öncelikle enflasyonu tanımlayan Doç.Dr. Küçüközmen, “Genel kabul görmüş tanıma göre enflasyon mal ve hizmet fiyatları genel seviyesinde yaşanan sürekli artışı ifade eder. Ancak bu artışın hesabına dayanak teşkil eden mal ve hizmetlere ilişkin fiyatlar ortalama bir tüketicinin bir yıl içinde kullandığı (satın aldığı) tüm mal ve hizmetlerde meydana gelen fiyat değişikliğini kapsar. Neticede enflasyonu önceden belirlenen bir mal ve hizmet sepeti ve bu sepette yer alan her bir maddenin belli bir ağırlığa sahip olması neticesinde ağırlıklandırılmış bir fiyat endeksi olarak da düşünebiliriz” dedi.

  “HALK PİYASADAKİ ENFLASYONA BAKIYOR”

  Doç.Dr. Küçüközmen, söz konusu hedefin belirlenmesi ve tutturulamaması durumunun aslında normal karşılanmamakla birlikte hedefi belirleyenler tarafından niçin tutturulamadığı da makul ve inandırıcı bir şekilde açıklandığını belirterek, “Peki, bu nedenler neler olabilir? Türkiye son birkaç yıldır ciddi bir belirsizlik sürecine doğru tedricen ama istikrarlı bir şekilde gitmektedir. Başta enerji olmak üzere dışarıdan almak zorunda kaldığımız mal ve hizmetlere ödenen paraların yabancı para cinsinden olması, ekonomik nedenlerle TL’nin değerindeki düşme, arz-talep dengesizliğinin başta inşaat sektörü olmak üzere birçok sektörü zor duruma sokması tüketici ve üretici davranışlarını belirgin bir şekilde değiştirmiştir. Tüketiciler, hane halkları ve küçük/orta büyüklükteki esnaf bir takım hesaplar yaparken resmi kurumlarca ilan edilen enflasyon rakamından ziyade piyasadaki enflasyon hesabına daha çok itibar etmektedirler” ifadelerini kullandı.

  “KISA VADELİ ÇÖZÜMÜ YOK”

  Enflasyonda hedef belirleme ve tutturma sürecinin bünyesinde kontrol edilemeyen birçok parametreyi de içerisinde barındırdığına dikkat çeken Doç.Dr. Küçüközmen, “Bunların en başında siyasi istikrar gelmektedir. Ülkenin bugün içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi ortam hedef belirlemeyi de tutturmayı da güçleştirmektedir. Diğer yandan başta ABD’nin yeni yönetimi tarafından benimsenip uygulanacak ekonomik politikaları ve yine ABD’nin Çin, AB, Rusya ve petrol ihraç eden ülkelerle olan ilişkileri de bu sürecin belirsiz parametreleri arasında yer almaktadır. Sonuç olarak enflasyon hedefleme ve tutturamama sorununun kısa vadede çözümü ve bunu yaparsanız hedefi tutturursunuz türünden bir çözüm reçetesi de maalesef yoktur” şeklinde konuştu.
  ** BORSA'da trend hiç bir zaman iç dinamiklerden dolayı başlamaz bitmez ** 6. #642
  Status
  Online
  mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  gözbebeği üye
  Üyelik tarihi
  12.Aralık.2015
  Mesajlar
  20,537
  Thanked
  19897
  Adı geçen
  107 Mesaj
  TCMB’nin Kararı ve Bundan sonraki olası resim… | Yaşar ERDİNÇ
  Dün gün boyunca süren bir toplantı nedeniyle piyasaları ancak uzaktan izleyebildim ve TCMB’nin attığı adımlarla ilgili bir yorumu ancak şimdi yazabiliyorum. Dün TCMB karşılık oranlarını 50 baz puan indirerek piyasaya 1.5 milyar dolarlık ek likidite sağladığını belirtti ama bu çok önemli değildi. Asıl önemli olan bankalar arası piyasada borçlanma limitinin toplamda 22 milyar TL’ye çekilmesiydi. Yani Merkez Bankası bu kararla, TL’yi sıkılaştırmak istiyor. Aslında bu durum, “Restoranımızda kebapları çok güzel yapabiliriz ama, protein ihtiyacınızı mercimekle karşılamak zorundayız” demeye benziyor.

  Önceki günkü yazımda, TL’nin spekülatif bir atak karşısında olduğunu anlattım. Bu konuda sorular geldi. “Spekülatif atak nedir?” Aslında bu sorunun cevabını o yazımda verdim ama burada biraz daha açayım. “Spekülatif atak” dediğimiz şeyi dün Merkez Bankası tanımladı zaten. MB şöyle diyor;

  “Piyasalarda gözlenen aşırı oynaklık yakından takip edilmekte olup ekonomik temellerden uzaklaşan sağlıksız fiyat oluşumlarına karşı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerekli tedbirler alınacaktır.”

  Bu açıklamada belirtildiği üzere bir ülkenin parası diğer ülkelerin parasına karşı “ekonomik temellerden uzaklaşan sağlıksız fiyat oluşumları” varsa, bu cümleyi iyi irdelemek gerekir. Bu durum şu anlama geliyor… “Döviz kurunun fiyatı aslında ekonomik verilerimizden bağımsız hareket ediyor”. İşte bu durumda spekülatif atak altındasınızdır. Mahfi eğilmez aşağıdaki tabloyu twitterdan göndermiş…


  Bu tabloya göre, TL bariz bir şekilde değer kaybediyor ama bugün itibariyle değer kaybı %10’u geçti. Şimdi tekrar “spekülatif atak” cümlesine dönelim. Bu cümleye istinaden şunu sormalıyız ” Speküle edilen şey nedir? Neden Spekülasyon var?” Aslında ekonomik temellerden uzaklaşan mı, yoksa ekonomik temellere uygun olmayan başka gelişmeler mi spekülasyonu yaratıyor? Yoksa Türkiye üzerinde oyun mu oynanıyor.

  Eğer bugüne kadar incelemiş olduğum ekonomik krizleri incelemeseydim, ülkeye karşı kasıtlı bir atak olduğunu ben de düşünebilirdim ama incelediğim her krizde spekülatif atakların tamamı benzer olup, var olan durumdan en yüksek parayı kazanmaya yönelik para hareketlerdir.
  Asya krizinde aynı şeyler oldu. Para Harekatı kitabımda çok ayrıntılı olarak anlatıyorum (kitabı buradan indirebilirsiniz) . Serbest dalgalı kurda olsanız bile, “yabancılar dolar belirli bir seviyeye yükseldikten sonra nasıl olsa çıkamazlar” düşüncesi yanlıştır. Spekülatif atak başladığı anda varolan hikaye kendi kendini beslemeye başlar, bu durum çok hızlı gelişir ve kontrolden çıkar. Şu anki hikayenin en temel sebebi; “Merkez Bankası faiz artıramaz” beklentisidir… Aslında piyasalar bugüne kadar bu konuda para politikasına ciddi kredi verdi. Merkez Bankası faizi 25 baz puan artırıp “işte yaptık” demek yerine “bundan sonraki süreçte toplantılarımızda faizlerin 25-50 baz puanlık dilimlerde uluslararası finansal koşullara göre artırılması düşünülmektedir” demiş olsa, yukarı tabloda diğer ülkelerin durumu ne ise, bizim de durumumuz aynı olurdu. Şu an ABD doları küresel piyasalarda neden artıyor? Çünkü gelecek toplantılarda FED’in faiz artırması bekleniyor.

  Unutulmamalıdır ki; spekülatif ataklar ekonomik temellerden bağımsız değildir…

  Bilakis tam tersidir…

  Eğer ekonominin dinamiklerine uygun kararlar alınmıyorsa, kontrol edemediğiniz parametreler aşırı hareketler yapabilir… Şu an bizim ülkemizde faiz kontrol ediliyor, döviz kuru serbest bırakılmış durumda. Eğer Merkez Bankası faize dokunamıyorsa, tersini yapsın… Kuru kontrol edip, faizi serbest bıraksınlar… Böylelikle faizi artırdın artırmadın tartışmaları biter ve serbest piyasa faizin ne olması gerektiğine karar verir. Merkez Bankası da faiz konusunda hesap vermekten kurtulur.

  Ama faizi serbest bırakınca kuru kaçta sabitlemelisiniz? işte temel soru budur. Eğer bunu cevabını bilmiyorsanız, o zaman izleyip göreceğiz. Şu anki sistemde faizi sabit tutup kuru serbest bıraktığımıza göre, şu anki faizler kurun kaç olmasını gerektiriyorsa, kurlar o seviyeye kadar yükselecektir… Kur en son öyle bir seviyeye gelir ki; sabitlediğiniz faizi dengeler… Ama bu arada enflasyonu da unutmayın. Kur sadece nominal faizle ilgilenmez… Enflasyon yükselişe geçmişse, faizler sabitse, reel faizler hızla sıfıra ve negatife iner, kurlar yukarı gider, kurlar yukarı gittiği için enflasyon yükselir… faiz aynı seviyede kaldığı için reel faizler de daha da bir negatif olur… Bu durum herkesin mevduatına aldığı faizin enflasyonun çok altında kalmasıyla birlikte mevduatlar çözülmeye başlar… Bankalar mevduat kaçmasın diye mevduat faizlerini artırmak zorunda kalır… dolayısıyla kredi faizleri artar… ama siz POLİTİKA FAİZİNİ SABİT tutarak, faizleri düşük tuttuğunuzu zannedersiniz… Halbuki TCMB’nin bankalara verdiği para 110 milyar TL, Bankaların kullandığı toplam para 1.6 trilyon TL olduğunda, MB faizi sıfıra indirse veya %20’ye çıkarsa bile bankaların maliyetine 1 puan bile etki yapmaz.

  Yukarıdaki süreç, hem kurun hem de piyasa faizlerinin şişmeye başlamasıyla birlikte en sonunda patlar…

  Eğer faizler, kurların şu anki durumunu dengeleyecek şekilde belirlenmezse, süreci 4 aşamada gerçekleşir…

  I AŞAMA: önce kurlar artar, faizler pek reaksiyon vermez veya cılız reaksiyon verir (Şu an bu aşamadayız..)

  II. AŞAMA: Kurdaki artış hızlanır ve devlet tahvili ve bono faizleri de önemli dirençlerini yukarı kırmaya başlar… Devlet çok daha yüksek faizlerden borçlanmak zorunda kalır (Devlet tahvili faizini merkez bankası belirlemiyor, devletin para borçlandığı piyasa belirliyor. Yani alacaklı olanlar, faizi belirliyor)

  III. AŞAMA: Piyasa faizlerinin de kontrolden çıktığı görüntüsü hakim olur, borsalarda sert düşüşler bu tür zamanlarda olur…

  IV. AŞAMA: Çok radikal kararlar alınmak zorunda kalınır, ortalık savaş alanıdır. Eğer bir sabah, radikal kararların alındığı açıklanırsa, yabancılar yavaş yavaş üç kuruşa düşen varlıklarınızı almaya gelirler… Ama eğer aldıkları varlıklara daha sonra el falan konulacağını düşünüyorlarsa almazlar.. Bu durum ekonomik hasarı büyütür ve toparlanmayı geciktirir… ciddi bir ekonomik depresyon yaşanır, işsizlik oranları %20’leri aşar, en az 3-5 çeyrek dönemde negatif büyüme olur…

  Bu yazıyı sıradan okuyucu için değil ekonomiyi yönetenler için yazdım.

  Güzel ülkemin güzel insanlarının verdiği vergilerle ve hatta bu yazıyı okuyanların belki de babalarının, annelerinin verdiği vergilerle devletim beni yurt dışında eğitime gönderdi, yüksek lisans ve doktora yaptım, ülkeme eğitim alanında üniversitelerde hizmet ettim, yazılarımla ve kitaplarımla da insanlarımızı bilinçlendirmeye çalıştım. Bu yazıyı yazmak, bu vefakar ve cefakar millete karşı benim en büyük sorumluluğumdur ve uyarmak zorundayım. Spekülatif atak başlamışsa, kalp spazmı yaşıyorsunuz demektir, yani tıkalı damarlarınız var ve kan akışı düzenli değil, kalp ritmi bozulmuş durumda. Ekonomide kan akışı ciddi biçimde yavaşladı. Firmalardan nakit akışı kesilmek üzere… Sebebi de volatilite ve belirsizlik. By-Pass’a gerek olmayabilir ama acilen anjiyo gerekiyor. Bunun ne anlama geldiğini de ekonomimizi yönetenler dilerim biliyordur… Şu an anjiyo ile halledebilecek bir iş, zaman kaybedilirse by-pass gerektirebilir. Bu da çok acılı bir ameliyattır.

  ***

  Aşağıdaki yazıyı da şu an etrafımızda sayıları çok fazla olan “vatansever” ekonomistlerin diliyle yazdım.. Ekonomiyi yönetenler yukarıdaki ve aşağıdaki yazıyı okuyup istediklerine göre karar versinler…
  Kurdaki şu an oluşan hareketleri büyütenler, sadece faiz lobisinin temsilcileridir. Bankalar her zaman faizler yükselsin biz de para kazanalım isterler. Bu yüzden kuru bahane ederek faizleri yükseltmek için ellerinden geleni yapıp, bazı kendini ekonomist zannedip yazı yazanlara FAİZ ARTIRIN yazıları yazdırtıyorlar. Türkiye bu oyuna asla gelmeyecektir. Türkiye bugün dünyanın en güçlü ülkelerinden biridir ve üzerine oynanan bütün oyunları bozacaktır. Faiz lobisi de gereken cevabı alacaktır. Merkez Bankası kendi kararlarında özgürdür ama, ben bir yazar olarak bu baskıların altında kalmasını istemem ve büyüklerimizin gösterdiği doğru yol üzerinden ayrılmamasını dilerim.

  Döviz kurlarını manipüle edenler, Türkiye üzerine büyük oyun oynuyorlar. Ama asla başaramayacaklar. TCMB bu oyunlara boyun eğmemeli dik durmalıdır. Şu an bu sözde ekonomistlerin hiç hesaba katmadıkları kaynakların elimizin altında olduğunu bilmiyorlar. Şu an Arap kardeşlerimizden 100 milyar dolar geliyor. Ülkemize yatırım akını olacak. Bu kadar büyük çapta döviz ülkeye gelecek iken merkez bankası baskılara boyun eğmeyecektir. Sabrın sonu selamettir. Kriz çığırtkanlığı yapan her kim olursa olsun vatan hainidir ve ülkeye zarar vermektedir. Bunların hepsinden hesap sorulmalıdır. Kısa süre içinde kurlar tekrar eski seviyelerine dönecektir.

  Ekonomi yönetimimiz tüm gelişmeleri en yakından izlemektedir ve en sert kararları almak konusunda asla tereddüt etmeyecektir. Merkez Bankası özerk bir kurum olup kendi kararlarını almakta serbesttirler.. Halkımız goy goyculara prim vermemelidir.

  ***

  NOT: Çok yanlış bilinen veya fark edilmeyen bir durum var. Foreks piyasalarında insanlar 1000 doları ile 100 bin dolarlık pozisyon alabiliyor. Bu pozisyonu aldığı anda, işlem yaptığı kurum normal şartlar altında 100 bin dolarlık hedge yapmak durumundadır. Gece yarısı foreks’de 1’e 100 kaldıraçla kurlar 5-10 kuruş yukarı gidiyor. Sabah saat 08:30’da bankalar arası piyasalar açılınca kendi aralarındaki işlemler de Foreks piyasasına göre fiyatlanıyor. Şu an elinde 1 milyar dolarını TL’ye ayıran bir fon (milyar dolarlar yöneten fonlar var) bir günde en az 25-30 milyar dolar tutarında hacim yaratabilir. Bu yüzden yabancıların oyun oynadığı, manipüle ettiği doğrudur ama bunların amaçları bu zaafımızı kullanarak para kazanmaktır.

  Bankalar faizler yükselince değil, düşünce para kazanır. Mevduatı olan herkes faiz lobisi üyesidir, çünkü faizden para kazanır. Twitter’da faize karşıyız, ABD parası dolara karşıyız diyenlerden gidip 1000 TL borç isteyin. Faize karşı olduğu için faiz ödemeyin. Dolara karşı olduğu için de dolar bazında borç almayın. Ama bu kişi altın ya da euro bazında borç verecektir. Yani TL’den kaçacaktır. Böyle bir ortamda kim kime TL borç verir? Siz TL borç verir misiniz? Ya da bırakın TL’yi “borç verir misiniz”. Bankalar acaba %12-15’lerle kredi vermeye devam edebilirler mi? Bir süre sonra, millet bankadan aldığı krediyi altına euro’ya veya dolara yatırmaya başlarsa ne olacak? İşte bu sürecin önüne geçilmelidir. Yatırım kararları sırasında beynin içinde neler oluyor? Bunun nasıl olduğunu çok iyi biliyorum ve milletin kredi çekip altın, dolar, euro almaya başlamasına ramak kaldı.

  SON SÖZ: Dolardaki sert artışların şu an en birincil ve en önemli sebebi 27 Ocak tarihinde açıklanacak olan FITCH kararı beklentileridir. Şu an piyasa bu kararı satın alıyor ve FITCH’in derecelendirme kararı açıklanana kadar volatilite yüksek kalmaya devam edecektir. Merkez Bankası faizleri 25-50 baz puan artırsa da, etkisi dünkü gibi olur.
  ** BORSA'da trend hiç bir zaman iç dinamiklerden dolayı başlamaz bitmez ** 7. #643
  Status
  Online
  mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  gözbebeği üye
  Üyelik tarihi
  12.Aralık.2015
  Mesajlar
  20,537
  Thanked
  19897
  Adı geçen
  107 Mesaj
  İtalyan kabusu unutuldu ama bitmedi
  İşlem tahtası kapanınca piyasaların yakın takip listesinden çıkan dünyanın en eski bankası İtalyan Monte Paschi'yi hala yeni sınavlar bekliyor.


  Global piyasaların gündemi yeni yılın başlangıcıyla değer kaybı hızlanan Türk Lirası'na odaklanırken 2016'nın özellikle son günlerinde yatırımcılara korku salan İtalyan kabusu bitmiş değil. Kamulaştırma sürecinin başlamasıyla 22 Aralık itibariyle hem hisseleri hem de tahvilleri için işlem tahtası kapanınca piyasaların yakın takip listesinden çıkan Monte Paschi'yi hala yeni sınavlar bekliyor.

  AB kurallarına göre Monte Paschi'nin yardımı alabilmesi için önce Avrupa Komisyonu koşullarını sağlaması gerekiyor.

  6 YENİ SINAV Bu koşullar şu şekilde:

  1) Monte Paschi hazine ile birlikte AB rgülasyonlarına uygun yeni bir iş planı hazırlamalı. Ocak ayı sonuna kadar bu planın AB yetkilileri tarafından onaylanması bekleniyor.
  2) Özel sektör sermaye artırımı planının başarısız olması nedeniyle sorunlu kredileri bilançodan atmak için de yeni bir plan gerekiyor. İtalya'nın yeni Ekonomi Bakanı Alessandro Falciai ve bankanın CEO'su Marco Morelli'nin bu konuda görüşmelere başladığı biliniyor.
  3) Monte Paschi'nin kamulaştırmasında yeniden sermayelendirme işlemi AB Rekabet Komisyonu tarafından onay almalı. Burada işlemin amacının sermaye açığını tamamlamak olup olmadığı incelenecek.
  4) ECB bankanın sermaye yapısının uygunluğunu kontrol edecek.
  5)AB hukukunda banka iflaslarında vergi mükellefi vatandaşları korumak adına kırmızı çizgiler bulunuyor. Bu kapsamda da İtalya, kurtarmanın geçici olduğunu kanıtlamak için ne zaman aldığı hisseleri geri satacağını açıklamak zorunda. Hazine ve AB'nin bu konuda teknik anlaşma sağlaması gerekecek.
  6) AB ve ECB tarafında geçilmesi gereken aşamaların yanı sıra 20 milyar euro kredi paketinin kullanılması üst meclisin de onayı da gerekiyor. Hükümetin 22 Aralık'tan itibaren 60 gün zamanı var.

  22 Aralık'ta dünyanın en eski bankası Monte Paschi'nin hükümetten istediği yardımın kabul edilmesiyle İtalya'da 1930'lu yıllardan bu yana görülen en büyük kamulaştırma süreci başlamıştı.
  ** BORSA'da trend hiç bir zaman iç dinamiklerden dolayı başlamaz bitmez ** 8. #644
  Status
  Online
  mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  gözbebeği üye
  Üyelik tarihi
  12.Aralık.2015
  Mesajlar
  20,537
  Thanked
  19897
  Adı geçen
  107 Mesaj
  Merkez bankası bugün de repo ihalesi açmadı,%8 yerine akşam %10'luk geç likidite penceresinden nakit ihtiyacını temin edin diyor.Aslında kısa vadede hiç bir önemi yok 2 puan farkı 365 güne bölünce bir anlamı yok,ancak bütün yıl boyunca repo ihalesi açmayacak ki bir önemi olsun,o da mümkün değil.Politika faizini arttırıp repo ihalelerini yine açması gerekecek.Zaten dolar/tl hareketinde esas etkenin dolar tahvilleri faizi ve dolar endeksi olduğunu,merkez bankası aksiyonlarının sadece saman alevi gibi etkisi olacağını göreceğiz..Burada da ABD'den gelecek enflasyon büyüme gibi veriler,Trump'ın ekonomik programının açıklanması ve detayları ve FED kararları belirleyici olacak.

  Bugün muhtemelen ABD'den gelecek perakende satışlar ve üretici fiyatlar endeksi verileri güçlü gelecek ,bu da tahvil fiyatlarını ve dolar endeksini yükseltecek,ayrıca bugün ABD den gelecek büyük bankaların da yıllık bilançoları açıklanacak bunlarda da bir olumsuzluk olmaz ise ,gün sonunda doların diğer para birimleriyle birlikte türk lirasına karşı da değer kazanacağını tahmin ediyorum.
  ** BORSA'da trend hiç bir zaman iç dinamiklerden dolayı başlamaz bitmez **Sayfa 92 Toplam 135 Sayfadan BirinciBirinci ... 42829091929394102 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


Önemli Uyarı

  Sitede yer alan bilgiler, herhangi bir hisse senedi veya sermaye piyasası aracının satın alınması için tavsiye veya teklif teşkil etmemektedir. Yatırım piyasalarına yönelik bilgi paylaşımını amaçlayan kar amacı gütmeyen sosyal bir platformdur.

Follow us on

Twitter youtube DavianArtSayfa Başına Çık